دیدنی های مشهد : خانه داروغه مشهد - Darougheh Historical House

دیدنی های مشهد : خانه داروغه مشهد - Darougheh Historical House

خانه داروغه مشهد از دیدنی های تاریخی فرهنگی مشهد، خانه داروغه مشهد به همراه دانستنی های لازم 

دیدنی های تاریخی و طبیعی مشهد کم نیست و درطول سفر با تور مشهد جاذبه های دیدنی زیادی چشمان شما را حیرت زده خواهد کرد، یکی از اماکن تاریخی دیدنی مشهد را می توان خانه داروغه خواند.  خانه داروغه مشهد از خانه های تاریخیست که در گذشته متعلق به فردی سیاسی و اجتماعی مهم و تاثیر گذار در مشهد بوده است.

تاریخچه مکان دیدنی مشهد : خانه داروغه 

محمد یوسف خان هراتی آخرین داروغه مشهد در دوره قاجار بوده و مساحتی حدود یک هزار و 100 متر داشته و توسط معماران و بناهای روس ساخته شد. 

خانه داروغه مشهد 

ساختمان خانه داروغه حتی پس از مرگ آخرین داروغه مشهد نیز تا سه دهه گذشته مورد استفاده سکونت ورثه یوسف خان هراتی قرار می گرفته اما در سال 1366 خانه توسط ورثه به نمایندگان یکی از هیئت‌های مذهبی روستای شهیدیه شهرستان میبد یزد فروخته شد و به دنبال آن تا سال ساختمان 1391 به عنوان محل تجمع و اسکان هیئت‌های مذهبی مورد استفاده قرار گرفت. در همان سال، ساختمان داروغه مشهد، به عنوان ساختمان اسلامی – تاریخی با هزینه 10 میلیارد مرمت و بازسازی و در 7 مهرماه سال 81 با شماره 6357 ثبت آثار ملی شد.

باعث افتخار است که در تاریخ اول سپتامبر 2016 (11 شهریور 1395 )  ایران به دلیل مرمت عالی خانه داروغه و حفاظت میراث فرهنگی در لیست سیزده برنده جوایز میراث فرهنگی یونسکو در منطقه آسیا و اقیانوسیه اعلام شد. هیات داوران این مسابقه متشکل از کارشناسان برجسته بین‌المللی در عرصه ، پس از بررسی ۴۰ نامزد پیشنهادی از کشورهای منطقه آثار واجد شرایط برای دریافت این جایزه را برگزیدند.

بخش های مختلف خانه داروغه مشهد 

دو ضلع نشیمن

و یک ضلع غلام رو

سرداب

نخستین شومینه مشهد

اولین حمام خصوصی مشهد

دو طبقه نانوایی

مطبخ خانه

اتاق‌های بادگیر

حوض آب جاری سنتی

دو حیاط بخش زمستان نشین و تابستان نشین

در بخش زمستان‌نشین تمامی وسایل گرماساز و مطبخ در طبقه زیرین ساخته شده بود تا در حفظ دمای خانه موثر باشند ، از شومینه و حمام اختصاصی ساختمان که بگذریم، وجود بخاری دیواری و پنجره‌های دو جداره از عجایب معماری این ساختمان قدیمی محسوب می‌شود.

در بخش تابستان‌نشین بنای خانه داروغه وجود اتاق‌های بادگیر و حوض آب جاری سنتی و سبک معماری کاملا مهندسی به نوعی این سبک را به رخ آیندگان کشیده است که با استفاده از انرژی‌هایی نظیر آب، باد و آفتاب چگونه می‌توان یک بنای بزرگ را بدون هیچ هزینه ای اداره کرد.

نشانی خانه داروغه مشهد :

مشهد، در محدوده مرکزی شهر مشهد، در محله قبر میر ، خیابان نواب صفوی مشهد

ساعات بازدید از خانه داروغه مشهد :

اگر قصد بازدید از خانه داروغه مشهد را دارید، در ایام اداری هفته از ساعت ۸ لغایت ۱۴ بازدید برای شهروندان و گردشگران تور مشهد به صورت رایگان است و بازدید برای عموم آزاد می باشد.

ت��ر مشهد را از معتبرترین ها بخواهید : با تور مشهد ارزان به مشهد سفر کنید 

بهترین رستوران های مشهد، بهترین رستوران های مشهد را بشناسید :  6 رستوران برتر در مشهد

در مشهد سوغات چه بخریم و از کجا ارزان خرید کنیم ؟ بورس سوغاتی در مشهد 

پارک های خوب مشهد، معرفی پارک های معروف مشهد  : 6 پارک برتر در مشهد، از پارک کوهستانی تا باغ ملی مشهد
نظرات کاربران
دیدگاه