راهنمای افطاری کردن در طول ماه رمضان

راهنمای افطاری کردن در طول ماه رمضان

افطار سالم در ماه رمضان

پیش از در رابطه با رسم و رسوم ماه مبارک رمضان در مشهد مقدس صحبت کردیم، اما در این مقابله می خواهیم در رابطه با داشتن افطاری سالم صحبت کنیم، اینکه چطور در کنار روزه داری به نکات حفظ سلامت بدن نیز توجه کنیم. با رعایت 7 نکته ساده هم آسان تر روزه داریی کرده و هم سلامت جسمی خود را حفظ کنید.

7 نکته به هنگام افطار

1. زیاده‌روی نکنید

مشکل تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان، در واقع پخت و پز سالم است. وقتی روزه هستید، احساس می‌کنید که اگر دنیا را هم در جلویتان قرار دهند، می‌توانید آن را بخورید، اما در واقعیت، روز به روز با خوردن چند لقمه از سر سفره بلند می‌شوید. به هنگام آشپزی سعی کنید انتخاب‌های بهتری انجام دهید و غذاهای زیادی درست نکنید. اگر شما کسی هستید که آشپزی نمی‌کند، پس ادامه مطلب را بخوانید.

3. آهسته بخورید

وقتی گرسنه هستید، جای شگفتی نیست که به جای فرصت دادن به بدن خود، مستقیما به سوی پیش‌غذا و غذاهای دیگر بروید. در بسیاری از خانواده‌ها، این بدان سبب است که روزه‌داران سر میز می‌نشینند. غذاهای بسیاری وجود دارند که ممکن است احساس کنید، باید همه آنها را امتحان کنید. برای یافتن جوابی برای این مساله، لازم نیست جای دوری بروید. تنها از حدیت پیامبر (ص) پیروی کنید: قبل از خوردن غذا آب بنوشید و سه عدد خرما (مرطوب یا خشک) بخورید. اگر خرما دوست ندارید، سعی کنید میوه‌های خشک دیگری بخورید.

4. باز هم آهسته بخورید

بعضی افراد خیلی سریع غذا می‌خورند یا اصلا غذا نمی‌خورند تا بلند شده و نماز بخوانند. با این حال، محققان ثابت کرده‌اند که خوردن پیش غذا، قبل از اقامه نماز بهترین اقدام است. غذا تضمین می‌کند که شما به جای تمرکز روی غذا، روی نماز تمرکز کنید. باز هم، توصیه‌های خوبی وجود دارد: آب خود را بنوشید، خرما و سوپ خود را بخورید، و سپس برای اقامه نماز بلند شوید. داشتن سرعت آهسته، کمک می‌کند تا غذا در شکم شما ساکن شده و از پرخوری جلوگیری می‌کند. گام بعدی نیازی به گفتن ندارد.

5. انتخاب‌های سالم داشته باشید

مجددا، گرسنگی باعث می‌شود که مقاومت در برابر غذاهای اشباع شده با چربی و کربوهیدرات‌ها دشوار شود. با نشستن سر میز، این غذاهای خوشبو شده و خوب به نظر می‌رسند و هیچکس نمی‌تواند شما را برای داشتن تمایل به خوردن آنها مؤاخذه کند. آهسته غذا خوردن، به این مسئله نیز کمک می‌کند. وقتی آب مورد نیاز خود را نوشیدید، خرما و سوپ خود را تناول کردید و نمازتان را نیز به جای آوردید، مقداری سالاد بخورید. با هدف محدود کردن ذهنیت خود، سر میز ننشینید، این کار فقط مقاومت در برابر آن را سخت‌تر می‌کند. در عوض، تمام گزینه‌های سالم را بخورید و قبل از اینکه به کربوهیدرات برسید ممکن است سیر شوید! اطمینان حاصل کنید که بعضی از پروتئین‌ها را به مخلوط تبدیل کنید. شاید خوردن گوشت همراه با سالاد به جای خوردن گوشت با برنج یا نان بهتر باشد. (اگر گوشت نمی‌خورید، سعی کنید حبوبات خود را با کمی برنج بخورید.)

6. خود را برای وعده غذایی آماده کنید

بسیاری از مردم فکر می‌کنند با دهان روزه، ورزش کردن غیرممکن است. شما خسته و گرسنه هستید و با علم به این که پنج دقیقه آخر طولانی‌ترین زمان خواهد بود، ناامید خواهید شد. با این وجود، بهتر است زمانی که روزه هستید، به مدت 30 دقيقه ورزش سبک انجام دهيد. این نه تنها به شما کمک خواهد کرد تا منظم باشید، بلکه هم‌چنین به شما کمک خواهد کرد تا مثل کسانی نباشید که در طول ماه رمضان چندین کیلو اضافه وزن پیدا می‌کنند. تنها به بدن خود گوش فرا دهید و اگر روزه‌داری کار پر مشقتی برای شماست، این کار را انجام ندهید. همچنین حتما پس از افطار و در سحر آب کافی بنوشید.

بسیاری از مسلمانان از وعده صبح صرفنظر می‌کنند و فکر می‌کنند که تنها غذا خوردن در افطار، سالم است. با این حال، سحری می‌تواند روز شما را ساخته یا آن را خراب کند؛ اگر این وعده غذایی را بخورید، روزه می‌تواند خیلی ساده‌تر باشد و به شما کمک می‌کند تا در طول افطار احساس گرسنگی کمتری کنید. نکته کلیدی در این زمان این است که بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید و آب بدن را حفظ کنید. از معجون موز و شیر برای کمک به هیدراته و پر انرژی نگه داشتن خود استفاده کنید. اگر برای قوت بیشتر به کربوهیدرات نیاز دارید، از غلات کامل بخورید یا کلوچه سالم، غنی شده با میوه بخورید. از غذاهای پرنمک و با چربی بالا که موجب تشنگی و ناراحتی در طول روز می‌شوند، دوری کنید.

7. از شیرینی‌ها دوری کنید

در بسیاری از خانواده‌ها، عرف این است که بعد از غذا، شیرینی‌های محلی با قهوه می‌خورند. در حالی که مقاومت در برابر این عطرهای شگفت‌انگیز می‌تواند غیرممکن باشد، سعی کنید تا حد امکان مصرف خود را محدود کنید و روی کاسه میوه تمرکز کنید. با این حال، اگر به این سنت عادت کرده‌اید، خودتان را محروم نکنید، زیرا این کار ماه رمضان را سخت‌تر می‌کند.

در زمان گرسنگی ممکن است ایجاد یک روال سفت و سخت، بسیار دشوار به نظر برسد، اما این نکات کوچک، راحت هستند و به شما کمک می‌کنند تا سالم‌تر غذا بخورید. به یاد داشته باشید، ماه رمضان درمورد نظم و انضباط و به چالش کشیدن خود است. بهترین استفاده را از این ماه مقدس ببرید و عادت‌های خود را فراموش نکنید، در حالی که روزه می‌گیرید، می‌توانید به بدن خود کمک زیادی کرده یا به آن آسیب برسانید.

نظرات کاربران
دیدگاه