در مشهد سوغات چه بخریم و از کجا ارزان خرید کنیم ؟

در مشهد سوغات چه بخریم و از کجا ارزان خرید کنیم ؟

بورس سوغاتی در مشهد 

اگر قصد سفر با تور مشهد را دارید، حتما می خواهید با خرید سوغاتی های مخصوص این شهر یاد و خاطره این سفر زیارتی و لذت بخش را ماندگار کنید. تهیه سوغاتی برای افرادی که دوستشان دارید همیشه انتخابی سخت بوده و از آن سخت تر پیدا کردن بازاری مناسب برای تهیه این سوغاتی هاست. 
چه به هنگام بازدید از مکان های تفریحی مشهد و یا گشت و گذار در بازار رضا و مراکز خرید مشهور مشهد، حتما انواع اجناس از قبیل سوغاتی های خوراکی تا صنایع دستی اصیل مشهد توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. اما خرید هر کدام از این سوغاتی ها جا و مکانی دارد، با خریدی خوب از مکانی درست هم ارزان تر خرید خواهید کرد و هم خریدی معقول خواهید داشت.  در بازار رضا شاید نتوانید سوغاتی خوبی از صنایع دستی خراسان رضوی تهیه کنید و بر عکس در مراکز خرید مدرن مشهد شاید نتوانید از سوغاتی هیا خوراکی خوب این شهر بهره بگیرید. 

درست است که مشهد را به زعفران، نبات، زرشک و نقره جاتش می‌شناسند، اما در برخی از مراکز و بازار های خرید مشهد نیز هماننده مراکز خرید دیگر شهر های توریستی ایران نظیر کیش و قشم می توانید ارزان تر و با کیفیت تر خرید کنید. 

خرید سوغاتی خوراکی مشهد در بازار رضا

انواع سوغاتی خوراکی مشهد، محصولات مشهد مقدس – از زعفران گرفته تا زرشک مشهد، خشکبار و نبات و نقل مرغوب را می توانید در بازار های مشهد پیدا کنید. محصولات خوراکی مشهد از سوغاتی های محبوب و ویژه مشهد محسوب می شوند که از قدیمی ترین بازار مشهد تا مراکز خرید مدرن و تازه ساخت این شهر مغازه های زیادی با قیمت ها و بسته بندی های مختلف، این محصولات را به فروش می رسانند. در طول سفر به مشهد، یکی از بهترین بازار های شهر برای خرید این نوع سوغاتی، بازار رضا مشهد است، بازار رضا نزدیک ترین و البته بزرگ ترین و قدیمی ترین بازار خرید مشهد است که  از خیابان بین المقدس شروع شده و به میدان هفده شهریور ختم می‌شود.

طبقه اول بازار رضا بهترین بازار برای تهیه و خرید بات، زرشک، زعفران و ادویه است و طبقه دوم بازار رضا بهترین مغازه ها را برای پیدا کردن  فیروزه، طلافروشی و صنایع دستی‌ای مثل پارچه های گلدوزی و سجاده را خواهید دید. در این مغازه ها فیروزه های با کیفیت و عالی را در قیمتی مناسب می توانید به سوغاتی ببرید. بی اغراق در هیچ کجای مشهد نمی توانید فیروزه را به ارزانی و با کیفیتی بازار رضا خریدادی کنید.

اما مراقب نیرنگ ها و شیادی های فروی فیروزه نیز باشید ! 

تشخیص فیروزه اصل و مرغوب از بدلی :

برای تشخیص فیروزه اصل از بدل از گذشته تا به حال روش های زیادی وجود دارد برای مثال در گذشته برای اطمینان خاطر پیدا کردن از مرغوبیت فیروزه، سنگ را با برنج دم می کردند، اگر رنگ سنگ به برنج در آمده بود سنگ نا مرغوب بود و اگر رنگ فیروزه تغییر نکرد، فیروزه از جنس مرغوب و اصل است .

پس از گذشت زمان برای تشخیص سنگ اصل از بدل، قسمتی از سنگ را سوزاندند، اگر فیروزه به صورت خمیری در می آمد سنگ تقلبی و اگر رنگی بصورت خاکستری در می آمد سنگ طبیعی و اصل بود.

از شاخصه های مهم سنگ فیروزه نیشابور اصل و مرغوب :

داشتن تکه های سنگ (مثل سنگ های معمولی) در پشت فیروزه، حتی مرغوب ترین سنگ فیروزه نیز نشانه ای از این ناخالصی طبیعی در پشت و یا نقاط دیگر خود دارد.
فيروزه به رنگ‌هاي آبي آسماني، آبي مايل به سبز، سبز مايل به زرد، خاکستري مايل به سبز، آبي نيلي و آبي مايل به سفيد وجود دارد. رنگ آبي آسماني نوع مرغوب آن است و سبز مايل به زرد نوع نامرغوب.

خرید دیگر سوغاتی ها و صنایع دستی مشهد 

خرید لباس در مجتمع تجاری الماس شرق یا خیابان 17 شهریور – انواع لباس با برند های ایرانی و خارجی ار می توانید در مجتمع تجاری الماس شرق پیدا کنید و اگر به دنبال قیمت مناسب تر هستید به خیابان 17 شهریور نیز سری بزنید در این خیابان هر نوع لباسی را در قیمتی ارزان تر پیدا خواهید کرد.

خرید طلا و سفره عقد در خیابان مفتح مشهد – برای خرید کیف و کفش، طلا و سفره غقد به خیابان مفتح بروید، در این خیابان بورسی از مغازه های این اجناس را پیدا خواهید کرد. 

خرید انواع پوشاک و اجناس در جمعه بازار مهرآباد – در طول سفر با تور مشهد در جمعه بازار مهرآباد می توانید برای همه ارزان سوغاتی تهیه کنید، در این بازار همه اجناس از پوشاک تا لوازم خانه با قیمتی بسیار ارزان به فروش می رسند، اما باید به این نکته نیز توجه کنیدکه بشتر مسافران به دلیل شلوغی بیش از حد این بازار، این مکان را برای خرید انتخاب نمی کنند.

خرید موبایل و لوازم جانبی در انتهای خیابان خسروی – اگر قول خرید موبایل و یا لوازم الکترونیکی را به فرزند و یا همراه خود داده اید، از مراکز خرید مشهد گران خرید نکنید! در در انتهای خیابان خسروی و موازی خیابان سعدی با بازار موبایل و لوازم جانبی رو به رو خواهید شد که بهترین مکان برای خرید این لوازم با بهترین قیمت است.

نظرات کاربران
دیدگاه