7 دلیل که چرا باید به مشهد سفر کرد

7 دلیل که چرا باید به مشهد سفر کرد

دیدنی ها و جاذبه های مشهد، به 7  دلیل به مشهد سفر کنید

 برای سفر به شهر زیبا و مطهر مشهد باید به سمت شمال شرق کشور حرکت کنید. این تعطیلات را در دومین شهر مذهبی جهان، مشهد سپری کنید. اما چرا این شهر از محبوبیت بالایی برخوردار است ؟ و یا اصلا چرا باید به مشهد سفر کرد ؟ همانطور که می دانید مشهد  دارای اماکن دیدنی بسیار زیبا ایست و زبیایی ها و از همه مهم تر وجود حرم آقا امام رضا، مشهد را به شهری  منحصر به فرد، با زیبایی بسیار شگفت انگیزی بدیل کرده است. از این رو، مشهد که روزی  محل سکونت اقوام آریایی بوده و نام خود را از بارگاه مقدس امام رضا(ع) گرفته، هرساله تعداد توریستان زیادی را جذب خود می کند. از دیدنی های طبیعی زیبا نظیر طرقبه و باغ وکیل آباد گرفته تا غار هندل آباد و مراکز خرید لوکس مشهد همه گوشه ای از جذابیت مشهد را تکامل می بخشند.

مسافرانی که از مشهد بازدید کرده اند بنا بر 7 دلیل سفر با تور مشهد را به توریستان خوش ذوق و خوش سلیقه توصیه می کنند:

چرا باید به مشهد سفر کرد 7  دلیل برای سفر به مشهد 

1.حرم مطهر آقا امام رضا در مشهد 

مرقد امام رئوف و حال و هوای عرفانی در زیارتگاه ملکوتی علل اصلی محبوبیت مشهد مقدس است و وجود حرم ایشان مزید بر علت شده تا مشهد همیشه میزبان تعداد زیادی از عاشقان امام رضا علیه السلام باشد. در واقع حرم امام رضا مهم ترین جاذبه توریستی  ایران است و یکی از حرم های مهم مسلمانان در جهان می باشد. معماری و ایینه کاری زیبای حرم آن حضرت داستان ها و اسرار زیادی را پشت سر گذاشته و با گذشت سالها به دلیل تعداد بالای زائرین بر تعداد صحن های حرم نیز اظافه شده است . امروزه حرم دارای ۹ صحن به نامهای : 

صحن انقلاب اسلامی : قدیمی ترین و درواقع اولین صحن امام رضا (ع) که در سال 875 توصط امیر علی شیر نوایی در دوران سلطان حسین بایقرا ساخته شد. 

صحن آزادی : صحن آزادی در سال 1233 توسط فتحعلی شاه قاجار ساخته و ا به دستور ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۸۲  طلاکاری شد. صحن آزادی در قسمت شرقی حرم واقع شده و مانند صحن انقلاب دارای چهار ایوان با نام های ایوان طلا (در غرب)، ایوان باب الحکمه (در شمال)، ایوان ساعت (در جنوب) و ایوان باب السلام (در شرق) می باشد.

 صحن جمهوری اسلامی : همانطور که از آن این صحن پیداست، این صحن پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در سال ۱۳۶۸ ساخته شد. 
صحن قدس : صحن قدس  در قسمت جنوبی حرم کنار مسجد تاریخی گوهرشاد قرار دارد و کوچکترین صحن در حرم می باشد. این صحن با گنبد طلای خود پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ساخته شد.

صحن جامع رضوی : صحن جامع رضوی جدید ترین صحن حرم مطهر و البته بزرگ ترین صحن حرم با ظرفیت 70 هزار نمازگزار می باشد،  در طرفین هر ایوان یان صحن دو گلدسته طلا کاری شده واقع شده  است.

از دیگر صحن های حرم مطهر : صحن هدایت، صحن کوثر و صحن غدیر

چرا-باید-به-مشهد-سفر-کرد-0

2. غذای بی نظیر مشهد 

با سفر با تور مشهد خواهید دید که هر منطقه از مشهد دارای آشپرخانه فرهنگی متفاوتیست و مواد اولیه و سبزیجات استفاده شده در غذا ها مختص شهر زیبای مشهد است، در مشهد فرا تر از آنچه که همه از غذای ایرانی می دانند " کباب و زرشک پلو" را خواهید چشید، غذا های نونی لذیذ و پیش غذا های بسیار خوشمزه و صبحانه های سنتی مفصل مشهد از چیز هایسست که هر مسافری بعد از سفر با تور مشهد از آن به خوشی یاد می کند. مطئن شوید که پیش از بازگشت در  یکی از بهترین رستوران های مشهد غذا صرف کرده اید و سفر خود را با طعم خوشمزه ترین غذاهای مشهدی کامل کرده اید.

در مشهد خوشمزه ترین کباب شیشلیک را نوش جان کنید و یا در طرقبه و دیگر جاذبه های مشهد از طعم غذا های سنتی مشهد نظیر آش لخشک، شله، دیگچه ، اشکنه قوروت و دیگر غذا های سنتی لذیذ مشهد لذت ببرید .

چرا-باید-به-مشهد-سفر-کرد-1

3.اماکن دیدنی تاریخی مشهد 

مشهد شهر مهم پادشاهی ها و تمدن های زیادی بوده و دارای مکان های باستان شناسی و تاریخی زیادیست که چشم ها را به خود خیره کرده است از حمام شاه مشهد گرفته و زیباترین پارک های قدیمی مشهد گرفته تا ویرانه های خانه داروغه . مشهد شهری زیبا برای دوست داران تاریخ و علاقه مندان به باستان شناسی، با سفر به مشهد با لمس و درک تاریخ ایران را با سفر به مکان های دیدنی و تاریخی مشهد آشنا شوید. 

چرا-باید-به-مشهد-سفر-کرد-2

4. مغازه های خوراکی و تنقلات مشهد

با چنین غذاهای باور نکردنی، جای تعجب نیست که مشهد جای مناسبی برای خرید مواد غذایی نیز باشد، از مغازه هاای خوشمزه رنگارنگ در مسیر حرم مطهر گرفته تا مغازه های بازار رضا، تقربیا در همه جا می توانید از محصولات خوشمزه مشهد : زعفران و انواع شیرینی و.. به سوغات ببرید و خریداری کنید. از محبوب ترین بازارها برای خرید محصولات خوراکی مشهد بازار رضا مشهد و مراکز خرید بزرگ شهر است.

چرا-باید-به-مشهد-سفر-کرد-3

5.مکان های دیدنی طبیعی

جدا از مراکز خرید بزرگی همچون آرمان ، الماس شرق  و پروما، مشهد دارای مکان های طبیعی زیبای متنوع و بسیاریست، اگر به دنبال مسافرتی پر تحرک هستید و به دنبال راهی برای فرار از شلوغی ها و هیاهوی مرکز شهر  مشهد هستید، خود را آماده رفتن به طبیعت زیبای مشهد در طرقبه و کوهستان مشهد کنید یا برای یک پیاده روی آرام در پارک های زیبای مشهد بروید.  البته  باغ پرندگان مشهد، کوهستان پارک شادی چیزی نیست که بتوان به مشهد سفر کرد و از آن دیدن نکرد.

چرا-باید-به-مشهد-سفر-کرد-4

6. معماری بر جسته و قابل توجه مشهد

محدوده معماری تاریخی شهر مشهد واقعا قابل توجه است و برای برای آنهایی که در رشته معماری تحصیل می کنند شانسی عالی برای الهام گرفتن از این معماری قدیمی و اصیل ایرانی ایست. در طول سفر به مشهد، به بازدید از معماری منحصر به فرد حرم مطهر و مسجد زیبای گوهرشاد و دیگر ساختمان های قدیمی شهر بروید. معماری زیبایی که در سطح شهر مشهد دیدگاه شما را واقعا عوض خواهد کرد.

چرا-باید-به-مشهد-سفر-کرد-5 

7. بازار رضا و مراکز خرید مشهد

حتی اگر قصد خرید از مراکز خرید مشهد را نداشته باشید، در طول سفر به مشهد حتما  مغازه های پر نور و رنگارنگ  مراکز خرید بزرگ و متنوع مهد شما را وسوسه خواهد کرد. در مشهد ار لوکس ترین و مدرن ترین بازار های خرید تا ارزان ترین مراکز خرید بزرگ را می توانید در سطح شهر ببینید و انواع سوغات مشهد را تهیه کنید.

چرا-باید-به-مشهد-سفر-کرد-6

نظرات کاربران
دیدگاه