زعفران مشهد

زعفران مشهد

زعفران اعلاء در فروشگاه های مشهد

مشهد، مرکز خراسان بزرگ رضوی، دومین شهر بزرگ ایران و یکی از شهرهای توریستی ایران محسوب می شود. مشهد مقدس به واسطه اهمیت تاریخی خود نظیر باغ وکیل آباد، مسجد گوهر شاد مقبره فردوس و.. و به دلیل جاذبه های گردشگری طبیعی و گردشی نظیر طرقبه، باغ پرندگان، باغ گیاه شناسی، دومین شهربازی بزرگ کشور بعد از شهربازی هیلند کیش و...  که در خود جای داده، همه روزه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بیشماری است. مشهد را می توان مجموعه ای از تقابل ها دانست. بافت سنتی شهری در کنار ساختمان و مراکز مدرن، نشان دهنده رشد سریع مشهد به عنوان یک مقصد توریستی می باشد.

 اگر قصد سفر با تور مشهد را دارید، از سوغاتی های مشهد غافل نشوید، در کنار گشت و گذار در اماکن دیدنی مشهور مشهد، از فروشگاه های زعفران و فیروزه این شهر دیدن کنید. حتی اگر قصد خرید زعفران و فیروزه و نقره را نداشته باشید، باز هم دیدن فروشگاه های سنتی و مدرن زعفران در مشهد تجربه ای جالب و به یاد ماندنی برایتان خواهد بود، فروشندگان مشهد مهمان نوازند و هیاهو و جنبش و جوش بازار شور و هیجان را نیز به شما هم منتقل خواهد کرد.

سوغاتی های مشهد تنها به زعفران ختم نمی شود و زرشک، نخودچی و کشمش و ...  پای ثابت خرید سوغاتی در سفر به مشهد است، اما خرید زعفران اعلاء از مشهد از باید های خرید در طول سفر با تور مشهد است. راهنمای سوغاتی مشهد | صنایع دستی مشهد.

بهترین فروشگاه های زعفران مشهد

زعفران که قدمتی کهن در تاریخ ایران دارد و درشاهنامه نیز از آن یاد شده، گیاه بومی ایران و هند است و در هیچ کشور دیگری بصورت طبیعی رشد نمی کند. جالب است بدانید که نام علمی گیاه زعفران Crocus sativus است و از خواص و مزایای زیادی برخوردار است. زعفران به علت طعم و رنگ و عطر عالی، کاربردهای فراوانی در تولید فراورده‌های غذایی، دارویی و شیمیایی دارد و با توجه به محدودیت کشت و تولید، از فراورده‌های گران‌قیمت مشهد ب�� شمار می‌رود. بهترین فروشگاه های فروش زعفران اعلاء در مشهد قرار دارد و می توان گفت تعداد آنها کم نیست، در هر یک از مراکز خرید بزرگ مشهد که پا بگذارید حتما با مغازه های فروش زعفران روبه رو خواهید شد. 
طی سالها گردشگری در مشهد و تهیه زعفران و سوغاتی مشهد با چند مغازه خوش نام و معروف در فروش زعفران آشنا شده ایم، در ادامه :

با بهترین فروشگاه های زعفران آشنا می شوید:

1. فروشگاه زعفران ممتاز قائنات : انواع زعفران مشهد و قائنات با مناسب ترین قیمت و کیفیت به مشتریان عرضه می شود.
تلفن تماس : 989156643790
2. فروشگاه زعفران آذین زعفران سلامت : تولید کننده و صادر کننده مرغوب ترین زعفران سرگل با شماره ثبت: 40072 واحد نمونه کشوری سال83-84 از وزارت جهاد کشاورزی، پخش زعفران مشهد.
تلفن تماس :7663118-0511
3. فروشگاه زعفران قائنات مشهد : بسته بندی و پخش مرغوب ترین زعفران سرگل نگین قائنات با نام تجاری آقاسی با مدیریت: مجید آقاسی.
تلفن تماس: 37654975 - 38541554-0514.

4. فروشگاه زعفران روژان زعفران : این زعفران نخستین دارنده ی گواهینامه از اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا و صنعت زعفران و خشکبار جهان، با مدیریت: مهدی هوشیار.تلفن تماس : 051166144555.

5. فروشگاه زعفران زعفران شب خیز قائنات : عرضه و تهیه مرغوبترین زعفران قائناتتلفن تماس : 05118532466

تشخیص زعفران اصل از تقلبی 

اگر این مقاله را تا انتها بخوانید خواهید دانست که چگونه در بازار رضا و دیگر مراکز خرید مشهد با تشخیص زعفران مرغوب و اعلاء از زعفران تقلبی، هزینه تان را بابت زعفران خوب صرف کنید.

تشخیص زعفران اصل از سرشاخه های زعفران

در طول سفر با تور مشهد در هنگام تهیه زعفران برای عزیزان و مصرف شخصی خود  بهتر است که ابتدا به سرشاخه ها نگاه کنید. این روش ساده ترین روش برای شناسایی زعفران واقعی و خوب است. زعفران دارای سه سر شاخه است که قسمت بالای آن شیپور مانند است. هرچه این محوطه را به سمت بالاتر طی کنید متوجه می شوید که شیپور باریک تر می شود.

تشخیص زعفران اصل از کلاله های زعفران

کلاله های زعفران، یکی دیگر از بخش هایی است که می توان از طریق آن به صحت اصل بودن زعفران پی برد. کلاله ها نباید به شدت براق باشند، اگر هنگام خرید زعفران از یکی از مراکز خرید مشهد، کلاهه ها به طور غیر عادی براق بود، به اصل بودن زعفران شک کنید. در چنین شرایطی باید برای تشخیص میزان مرغوبیت زعفران مربوطه را به آزمایشگاه فرستاد.

تشخیص زعفران اصل از ریشک ها

زعفران و ذرت یک شباهت دارند و آن هم ریشک های آن ها است. ریشک های ذرت مستقیم هستند اما در زعفران این عضو، به صورت انحنا دار می باشند. این انحنا نشان از مرغوبیت و اصل بودن زعفران دارد. پس نکته بعدی که می بایست در اصل بودن و مرغوبیت زعفران به آن توجه کنید ریشک زعفران است.

تشخیص زعفران خوب و مرغوب توسط گاز متان زعفران

گاز متان یک شناساگر قوی برای زعفران اصل به شما می آید. مقداری از زعفران را روی گاز متان بگیرید. اگر رنگ آن بنفش یا نارنجی شود، نشان از این دارد که زعفران خالص است. اما اگر زعفران به رنگ زرد تبدیل شود، نشان از ناخالص و تقلبی بودن زعفران دارد. از گاز متان برای تشخیص خالصی و ناخالصی زعفران استفاده کنید.

تشخیص زعفران مرغوب با تقلبی با کاغذ کاهی

کمی از زعفران مورد نظرتان را بین کاغذ کاهی قرار دهید و فشار دهید. اگر در جای فشار زعفران، ذرات روغن و چربی مشاهده کردید نشان از این دارد که زعفران تقلبی است اما اگر زعفران پودر شود و اثری از چربی نباشد نشان از سالم و خالص بودن زعفران دارد.

تشخیص زعفران اعلاء با تقلبی با بنزین

زعفران در بنزین حل نمی شود اما برای تشخیص زعفران اصل باید مقداری از زعفران را در بنزین بیندازید. اگر بنزین رنگی شد، نشان از این دارد که زعفران شما اصل نیست و از جمله زعفران های ساختگی است.

تشخیص زعفران خوب با آب جوش

اگر کمی زعفران را در آب جوش بیندازید، تا ۵ دقیقه صبر نمایید و متوجه شوید که رنگ شاخه ها به سفید متمایل نشده نشان از اصل بودن آن دارد. اگر زیر ۵ دقیقه شاخک ها سفید شوند یعنی زعفران مورد نظر تقلبی است.

بو و طعم زعفران مرغوب و اصل

کسانی که در کار خرید زعفران هستند، خوب می دانند که طعم و بوی زعفران اصل یکتا است. بدین معنی که، رنگ و بو مزه زعفران، به عنوان یک شناساگر ثابت محسوب می شود. اگر کمی شاخک های زعفران را بچشید متوجه خواهید شد که کمی تلخ است اما بوی مطبوعی دارد. بوی زعفران کمی تند است اما دلنشین است!

زعفران مشهد 

در حالت کلی نگران نباشید اگر از مراکز خرید معتبر مشهد 

خواص و مزایای زعفران

در طب عوام به عنوان آرام بخش، مسکن، ضداسپاسم و مقوی معده مصرف می شود. در تغذیه به عنوان معطر کننده، طعم دهنده و رنگ کننده (زعفران باعث ایجاد رنگ زرد طلایی خوش رنگ، بوی مطبوع و مزه ای خوب، در غذاها می شود) به کار می رود.

با توجه به رنگ بسیار غلیظی که از آن تولید می شود در صنایع آرایشی، داروسازی، قنادی، و تهیه لیکورها از آن استفاده می شود. رایج ‌ترین شکل زعفران، مدل خشک شده یا پودری آن است، اما شما می‌توانید مکمل‌های زعفران را هم از برخی از فروشگاه‌های خوراک گیاهی تهیه کنید. تنها مقدار کمی از این چاشنی کافیست تا از فوایدش بهره‌مند شوید، و بیشترین میزانی که باید روزانه مصرف نمایید، بین نیم تا یک گرم از این ادویه با ارزش است. از زعفران می‌توان برای ماساژ، انواع سوپ، نوشیدنی‌های گرم یا داروهای تلخ استفاده کرد. می‌توانید زعفران را در بیشتر فروشگاه‌های غذایی ارگانیک و خواروبارفروشی‌ها پیدا کنید، و قرص‌های مکمل آن هم در عطاری‌ها موجود است. حالا نگاهی دقیق‌تربه این گیاه جادویی می‌اندازیم تا پرده از فواید بیشمارش برداریم.


نظرات کاربران
دیدگاه