ماه رمضان در مشهد

ماه رمضان در مشهد

ماه رمضان درحرم امام رضا

ماه رمضان، ماه همه مسلمین در سرتاسر دنیاست، ماهی که در آنها همه خدا دوستان از طلوع آفتاب تا غروب خورشید روزه می گیرند. این ماه حال و هوایی کاملا متفاوت دارد و اگر تا به حال رمضان را در مشهد، در جوار امام هشتم سپری نکرده اید، اوقاتی متفاوت تر از همیشه را از دست داده اید. ماه مبارک رمضان در جوار حرم امام رضا حس و حالی شبیه به عید است چرا که برای این ایام مبارک همه آماده می شوند و و مراسم ختم قرآن برگزار می‌شود. علاوه بر این، در این ماه مبارک روزداران مهمان سفره افطاری پهن شده در حیاط حرم امام هشتم، امام رضا علیه سلام هستند. روزداران و مسلمانان به وقت افطار در حرم مطهر رضوی روزه خود را باز می کنند و به دعا مشغول می شوند. بی اغراق باید بگوییم که مشهد در ماه مبارک رمضان به شهری زنده و خاص تر از همیشه تبدیل می شود، این ماه را با یکی از تور های مشهد سفر کنید و 10 روز را در جوار حضرت آقا به عبادت بپردازید.

رسم و رسوم ماه مبارک رمضان در مشهد

مراسم ختم قرآن در حرم امام رضا در ایام ماه مبارک رمضان

در طول ماه رمضان زن‌ها و مرد‌ها در مجالسی جداگانه جمع می‌شوند و مراسم ختم قرآن برگزار می‌کنند. در پایان کسی که در نوبتش سوره توحید را بخواند به همه شرکت‌کننده‌ها شیرینی می‌دهد. مشهدی‌ها معتقدند اگر خواندن قرآن را در ماه رمضان آغاز کنند و تا پایان ماه قرآن را ختم نکنند قرض‌دار می‌شوند.

پیش خوانی ماه رمضان در مشهد مقدس

رسم پیش خوانی ماه رمضان قدمتی کهن در مشهد مقدس دارد و جوانان مشهدی در آن روزگارانی که که تلوزیون و رادیو و اینترنت و ابزارهای پیام‌رسان وجود نداشت این رسم را برپا می کردند. پیش خوانی بدین صورت بود که آنان در خانه‌ها را می‌زدند، سرودهای آیینی می‌خواندند، نزدیک‌شدن ماه رمضان را خبر می دادند و از صاحب‌خانه‌ها شیرینی و خوراکی می‌گرفتند. علاوه بر این، زورخانه‌ها نیز رونق بیشتری می‌گرفتند و قبل از شروع رمضان برای افراد نیازمند کمک‌هایی جمع‌آوری می‌کردند.

شبنشینی در حرم امام رضا در شب های ماه رمضان

شب‌نشینی در حرم مطهر یکی دیگر از سنت‌های مشهدی‌‌ها در ماه رمضان است. افراد مرشد و باتجربه سرپرستی گروه‌هایی را به عهده می‌گیرند و از عواقب گناه‌های مختلف می‌گویند. در نیمه دوم ماه رمضان هم به خاطر شهادت امام علی (ع) در رواق‌ها و شبستان حرم درس‌هایی از نهج‌البلاغه ارائه می‌شود.

نمایشگاه ماه رمضان مشهد مقدس

نمایشگاه عرضه مستقیم مواد غذایی ویژه ماه رمضان مشهد 97 نمین دوره، در تاریخ 25 اردیبهشت الی 31 اردیبهشت97 برگزار می شود.

قوانین روزه داری در مشهد برای مسافرین حرم امام رضا

برای اینکه بتوانید به مشهد سفر کنید و در این زمان بتوانید از روز های ماه مبارک رمضان در مشهد مقدس بهره ببرید باید به مدت 10 روز در مشهد اقامت داشته باشید. مسافرین اگر 10 روز در مشهد مقدس اقامت داشته باشند می توانند روزه خود را به جا آورند و با حال و هوای ماه مبارک رمضان در حرم مطهر رضوی فیض الهی ببرند. 

افطاری در مشهد

چه کسانی می‌توانند در این مراسم شرکت کنند؟

هر شب ۱۳هزار کارت دعوت‌ سفره افطار حرم امام رضا (ع) در مناطق مختلف شهر مشهد توزیع می‌شود و کسانی که این کارت‌ها را دریافت می‌کنند می‌توانند در این مراسم شرکت داشته باشند. افطار کردن با خرما سنت خیلی خوبی است و مهمانان حرم هم با چای و خرما و نان و پنیر روزه‌شان را باز می‌کنند و بعد از آن با یک وعده غذای گرم شامل سوپ و برنج و خورشت و دسر و شربت افطارشان را کامل می‌کنند.

تصاویر افطاری در حرم امام رضا علیه سلام

ماه-رمضان-در-مشهد-7

ماه-رمضان-در-مشهد-6

ماه-رمضان-در-مشهد-5

ماه-رمضان-در-مشهد-1

ماه-رمضان-در-مشهد-2

ماه-رمضان-در-مشهد-3

ماه-رمضان-در-مشهد-4

نکاتی برای روزه داران

چطور در ماه رمضان  کمتر گرسنه و تشنه شویم

ادا کردن روزه به خصوص در روزهای طولانی تابستان سخت است، اما راه هایی برای راحت کردن ایام روزه داری وجود دارد که با رعایت آنها متوجه سهل و آسان شدن روزه داری در ایام ماه مبارک رمضان خواهید شد. با رعایت این نکات از گرسنگی و تشنگی روزه داری نجات پیدا خواهید کرد. 

نکته اول : چطور قبل و بعد از روزه درست غذا بخوریم 

برای کمتر گرسنه شدن در ساعات روزه داری می بایست پیش از روزه و بعد از روزه خود را با استفاده از غذای سالم و خوب مسلح کنید.

غذای مناسب ماه رمضان، غذای مناسب افطار

 کربوهیدرات ها ماننده مانند نان کامل، تخم مرغ، میوه های تازه و سبزیجات از مواد غذایی بسیار مناسب در طول ماه رمضان هستند چرا که بدن آنها را به میزان ثابت می سوزاند و از این رو در طول روز انرژی خواهید داشت. سعی کنید از نوشیدن کافئین (قهوه، نوشابه، چای) پرهیز کنید زیرا بدن را خشک می کند. برای حس آرامش بهتر تنها از آب تصیه شده استفاده کنید. 

اطمینان حاصل کنید که قبل و بعد از خوردن به طور کامل هیدراته شوید و از غذاهایی که حاوی مقادیر قند یا نمک هستند، استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بدن انسان بدون غذا میتواند برای مدت طولانی زنده بماند، اما بدون آب نه. شما احتمالا می خواهید به محض طلوع و یا غروب خورشید از غذای زیاد لذت ببرید و دو برابر از همیشه غذا بخورید، اما به یاد داشته باشید که وعده های بسیار بزرگ احتمال گرسنگی در طول روز را بیشتر و بیشتر می کنند و روزه داری سخت تر می شود. سعی کنید اندازه کافی، نه زیاد و نه کم از غذا میل کنید تا سبک و راحت ایام روزه داری را سپری کنید. 

نکته دوم : خود را مشغول نگه دارید 

یکی از بهترین راه ها برای روزه داری این است که ذهنتان را مشغول کنید تا بر گرسنگی متمرکز نشود. می توانید با انجام کار های ساده و سبک خود را برای ساعت ها مشغول کنید . کار هایی نظیر : صحبت و گشت و گذار با دوستان، انجام دادن کارهای سبک خانه و یا دیگر کارهایی که هیچ وقت فرصت انجام آنها را نداشتید، کار کردن بر روی روح خود و متمرکز شدن بر دلیلی که به خاطر آن روزه گرفته اید. 
توجه داشته باشید که به هنگام روزه هرگز ورزش نکنید چرا که بر روی بدن شما فشار زیادی خواهد گذاشت و موجب سوختن عضله بدن می شود و نمی توانید بعد از تمرین بدن خود را ریکاوری کنید. 

نکته سوم : نقش خوب در روزه داری ماه مبارک رمضان

خواب کافی ( 8 ساعت در شب ) به شما کمک می کند تا آسان روزه بگیرید . خواب کافی هورمون ها را تنظیم می کند و در نتیجه اشتهای شما نیز کنترل می شود. در طول روز نیز چرت های کوتاه داشته باشید، فراموش نکنید که  کمبود غذا میزان هشیاری شما را تغییر می دهد. چرت کوتاه روزانه تمرکز را تقویت کرده و خلق و خوی شما را بهتر می کند.

نکات دیگر برای روزه داران 

در طول روز از صحبت درباره غذا بپرهیزید چرا که با صحبت در رابطه با غذا بر روی غذاهایی که دوست دارید متمرکز خواهید شد.
در عوض، مثبت باقی بمانید و بر مزایای روزه و دلیلی که بخاطر آن روزه گرفتید تمرکز کنید.
تماشای افرادی که غذا می خورند ممنوع است.
سعی کنید با افرادی که روزه می گیرید، وقت بگذارید؛ زیرا داشتن کسی که در معرض تجربه شخصی قرار دارد، انگیزه شما را افزایش می دهد و از شما احساس تنهایی نخواهید کرد.
نظرات کاربران
دیدگاه