مراسم و اعمال ویژه محرم در جوار حرم مطهر رضوی

مراسم و اعمال ویژه محرم در جوار حرم مطهر رضوی

مراسم محرم ، تاسوعا و عاشورای حسینی کنار حرم امام رضا (ع)

هرساله با شروع ماه محرم و صفر، مشهد به عنوان یکی از مقاصد اصلی سفر و تور مشهد به عنوان اولین انتخاب مقصد زیارتی  ما ایرانی ها بوده و هست.  به مناسبت شروع ماه محرم هرساله مراسم عزاداری و سوگواری در جای جای ایران زمین برگزار می گردد. به همین مناسب،  حرم امام رضا (ع) که همه فصل و همه وقت از سال مملوء از زائرین این حضرت بزرگوار است، در ایام محرم، در روزهای اول ماه محرم، روزهای عاشورا و تاسوعای حسینی نیز مکان مقدس هیئت‌های عزاداری امام سوم شیعیان بوده و هست.

مسافرین تور مشهد در روزهای پیشین ماه محرم با شرکت در مراسم برگزار شده در جوار آستان قدس رضوی و هیئات مذهبی در حرم مطهر رضوی به استقبال از ماه محرم الحرام می روند  تا در محفل با شکوه قرآن به سوگ و عزاداری آن امام بزرگوار و اهل بیت پاکش بپردازند.  

 درمراسم استقبال از محرم پرچم های عزای حسینی بر گنبد و گلدسته حرم مطهر رضوی نصب می شود تا شهر، شور حسینی را به نمایش بکشد و برای عزاداری امام شیعه آماده گردد.  پیرغلامان حسینی شال عزای حسینی را برای دو ماه عزای محرم و صفر به تن می کنند. 

پیش از این در رابطه با فضیلت زیارت امام مطهر و عزیزمان در روز زیارت مخصوص امام رضا سخن گفتیم، اما این روز با همه ی فضیلت و شکو ه اش تنها روز ویژه سال نیست، مراسم ماه محرم و سفر در حرم امام بزرگوار به گونه ای دیگر روح عزاداران را جلا می دهد و می توان گفت لذت خواندن زیارت عاشورا ی حسینی در کنار حرم علی بن موسی الرضا(ع) فضیلیت دو چندان و حس و حالی ناب را برای عزاداران به ارمغان می آورد. در دهه اول محرم بیش از 1200 برنامه ویژه مذهبی و فرهنگی در حرم مطهر رضوی برگزار می گردد و هر روز و هر ساعت در شبانه روز می توانید به قرائت زیبای زیارت عاشورا در حرم مطهر رضوی گوش جان فرا گیرید و آیین این ماه عزیز را ادا کنید.

عزاداری-در-مشهد

اعمال، آیین و مراسمات  ماه محرم در حرم مطهر رضوی، مشهد

برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در حرم رضوی مشهد

در اولین روز جمعه ماه محرم، مادران لباس عزای حسینی را به تن کودکان خود کرده تا در این مراسم شرکت کنند. مراسم شیرخوارگان حسینی ��اعت ۹ صبح روز جمعه در صحن جامع رضوی آغاز می گردد و عزادارن با روضه خوانی شهادت حضرت علی اصغر(ع) در مصیبت و مظلومیت حضرت معصول 6 ماهه همدردی و عزاداری می کنند. 

مراسم-شیرخوارگان-در-مشهد

برگزرایی مراسم شب عاشورا در حرم آقا امام رضا (ع)

مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در حرم رضوی به صورتی ویژه، با شکوه و عمومی برگزار می گردد تا عزاداران بتوانند نهایت استفاده و فضیلت را از این ماه برده و در مصیبت وارده با امام عزیزشان همدردی کنند. در این شب ها در طول ساعات مشخصی درهای صحن کهن بسته می شود تا مراسم در آن مکان آغاز گردد. بعد از بسته شدن در،عزاداران حسینی شمع به دست از درهای اطراف صحن به طرف صحن کهنه حرکت می کنند و به مرثیه خوانی؛ عزاداری و دعا می پردازند.

آیین و مراسم روز عاشورا و تاسوعا در حرم مطهر رضوی 

در این روزها عزاداری، سینه زنی، زنجیر زنی و مرثیه خوانی برای امام مظلوم به اوج خود می رسد و جمعیت و هیئت های حسینی در خیابان های اطراف مشهد به ترتیب برای ارز تسلیت و عزاداری وارد محوطه مطهر حرم می شوند.  این مراسم از صبح ساعت 8 آغاز شده و تا بعد از نماز ظهر و عصر ادامه دارد. 

ویژه برنامه  شب عاشورای حسینی نیز بعد از نماز مغرب و عشاء با قرائت زیارت عاشورا برگزار می گردد. 

عاشورا-تاسوعا-در-مشهد

ثواب عزاداری، سوگواری و نذری دادن در روز های محرم :

جبرئیل امین ازجانب پروردگار جلیل به پیامبر اکرم فرمود :

ای محمّد، به عزّت و جلالم سوگند، برای فاطمه شیعیان پاک و پاک شده ای خلق می کنم، این شیعیان اموالشان را در راه عزای حسین انفاق می کنند و در راه زیارت حسین جان می دهند و عزای وی را در مجالسشان به پا می کنند، خالصانه بر وی اشک می ریزند، خوابشان را کم می کنند و از این شیوه باز نمی گردند. 

آگاه باشید هرکس در راه عزا و زیارت حسین بن علی علیه السلام به مقدار درهمی انفاق نماید، ملائکه در آنچه انفاق نموده است تا روز قیامت با او داد و ستد می کنند و به ازای هر درهم هفتاد حسنۀ به وی می دهند و خداوند برای او قصری در بهشت بنا خواهد کرد.

منبع:تَظَلُّمُ الزَّهرَاء ، ص73-74

همچنین امام صادق علیه السّلام  بر زائران و سوگواران اهل بیت ، چنین دعا مى کرد و فرمود:

خدایا ... آن دیدگان را که اشکهایش در راه ترحّم و عاطفه بر ما جارى شده و دلهایى را که بخاطر ما نالان گشته و سوخته و آن فریادها و ناله هایى را که در راه ما بوده است ، مورد رحمت قرار بده .

نظرات کاربران
دیدگاه