خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد

خانه های تاریخی مشهد

دیدنی های تاریخی و طبیعی مشهد کم نیست. در طول سفر با تور مشهد جاذبه های دیدنی زیادی چشمان شما را حیرت زده خواهد کرد. یکی از اماکن تاریخی مشهد را می توان خانه داروغه خواند. خانه داروغه مشهد از خانه های تاریخی ست که در گذشته متعلق به فردی سیاسی و اجتماعی  و مهم در مشهد بوده است و حال از جاذبه های گردشگری مشهد است.

خانه داروغه

محمد یوسف خان هراتی آخرین داروغه مشهد در دوره قاجار بوده است که خانه متعلق به او مساحتی حدود یک هزار و 100 متر داشته و توسط معماران و بناهای روس ساخته شده است.

ساختمان خانه داروغه

ساختمان خانه داروغه حتی پس از مرگ آخرین داروغه مشهد نیز تا سه دهه گذشته مورد استفاده سکونت ورثه یوسف خان هراتی قرار می گرفته است. اما در سال 1366 خانه توسط ورثه به نمایندگان یکی از هیئت‌ های مذهبی روستای شهیدیه شهرستان میبد یزد فروخته شد و به دنبال آن تا سال 1391 ساختمان به عنوان محل تجمع و اسکان هیئت‌ های مذهبی مورد استفاده قرار گرفت. در همان سال ساختمان داروغه مشهد، به عنوان ساختمان اسلامی تاریخی با هزینه 10 میلیارد مرمت و بازسازی و در 7 مهر ماه سال 81 با شماره 6357 ثبت آثار ملی شد.

باعث افتخار است که در تاریخ اول سپتامبر 2016 ایران به دلیل مرمت عالی خانه داروغه مشهد و حفاظت میراث فرهنگی در لیست سیزده برنده جوایز میراث فرهنگی یونسکو در منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار گرفت. هیات داوران این مسابقه متشکل از کارشناسان برجسته بین‌المللی پس از بررسی ۴۰ نامزد پیشنهادی از کشور های منطقه آثار واجد شرایط برای دریافت این جایزه را برگزیدند.

بخش های خانه داروغه

دو ضلع نشیمن و یک ضلع غلام رو

سرداب، نخستین شومینه مشهد و اولین حمام خصوصی مشهد

دو طبقه نانوایی، مطبخ خانه، اتاق‌های بادگیر و حوض آب جاری سنتی

معرفی خانه داروغه

در بخش زمستان‌ نشین خانه داروغه تمامی وسایل گرماساز و مطبخ در طبقه زیرین ساخته شده بود تا در حفظ دمای خانه موثر باشند. از شومینه و حمام اختصاصی ساختمان که بگذریم، وجود بخاری دیواری و پنجره‌ های دو جداره از عجایب معماری این ساختمان قدیمی محسوب می‌شود.

در بخش تابستان‌ نشین بنای خانه داروغه وجود اتاق‌ های بادگیر و حوض آب جاری سنتی و سبک معماری کاملا مهندسی به نوعی این سبک را به رخ آیندگان کشیده است که با استفاده از انرژی‌ هایی نظیر آب، باد و آفتاب چگونه می‌توان یک بنای بزرگ را بدون هیچ هزینه ای اداره کرد.

خانه داروغه مشهد کجاست

مشهد، محدوده مرکزی شهر مشهد، محله قبر میر، خیابان نواب صفوی مشهد

ساعت بازدید از خانه داروغه مشهد

اگر قصد زیارت حرم امام رضا را دارید حتما بازدید از خانه داروغه مشهد را هم فراموش نکنید. در ایام اداری هفته از ساعت ۸ لغایت ۱۴ بازدید از خانه داروغه برای شهروندان و گردشگران در سفر به مشهد به صورت رایگان است و بازدید برای عموم آزاد می باشد. 

بهترین رستوران های مشهد را بشناسید: رستوران های مشهد

 در مشهد سوغات چه بخریم و از کجا ارزان خرید کنیم؟ بورس خرید سوغات در مشهد

معرفی 6 پارک معروف مشهد: پارک های مشهد
نظرات کاربران
دیدگاه
از سراسر وب