راهنمای افطاری کردن

راهنمای افطاری کردن

غذای افطاری

پیش تر در رابطه با رسم و رسوم افطاری ماه رمضان در مشهد صحبت کردیم، اما در این مقاله می خواهیم در رابطه با داشتن افطاری سالم صحبت کنیم. اینکه چطور در کنار روزه داری به نکات حفظ سلامت بدن نیز توجه کنیم. با رعایت نکات ساده که در ادامه ذکر می شود، هم آسان تر روزه داری کرده و هم سلامت جسمی خود را در ماه رمضان و در سفر به مشهد حفظ کنید.

تغذیه سالم در ماه رمضان

در خوردن غذا زیاده‌ روی نکنید

مشکل تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان، در واقع پخت و پز سالم است. وقتی روزه هستید احساس می‌کنید که اگر دنیا را هم در مقابلتان قرار دهند می‌توانید آن را بخورید. اما در واقعیت با خوردن چند لقمه از سر سفره بلند می‌شوید. به هنگام آشپزی سعی کنید انتخاب‌ های بهتری داشته باشید و غذا های زیادی درست نکنید. اگر شما کسی هستید که آشپزی نمی‌کنید، پس ادامه مطلب را بخوانید.

افطاری را آهسته بخورید

وقتی گرسنه هستید جای شگفتی نیست که به جای فرصت دادن به بدن خود، مستقیما به سوی پیش‌ غذا و غذا های دیگر بروید. در بسیاری از خانواده‌ ها، این بدان سبب است که روزه‌ داران سر میز می‌ نشینند و غذا های بسیاری وجود دارند که ممکن است احساس کنید، باید همه آنها را امتحان کنید. برای یافتن جوابی برای این مساله، لازم نیست جای دوری بروید. تنها از حدیت پیامبر (ص) پیروی کنید: قبل از خوردن غذا آب بنوشید و سه عدد خرما مرطوب یا خشک بخورید. اگر خرما دوست ندارید سعی کنید میوه‌ های خشک دیگری بخورید.

بعضی افراد خیلی سریع غذا می‌خورند یا اصلا غذا نمی‌خورند تا به پا خیزند و نماز بخوانند. با این حال محققان ثابت کرده‌اند که خوردن پیش غذا قبل از اقامه نماز بهترین اقدام است. این تضمین می‌کند که شما به جای تمرکز روی غذا، روی نماز تمرکز کنید. باز هم توصیه‌های خوبی وجود دارد: آب بنوشید، خرما و سوپ خود را بخورید، و سپس برای اقامه نماز بلند شوید. داشتن سرعت آهسته، کمک می‌کند تا غذا در شکم شما ساکن شده و از پرخوری جلوگیری شود. گام بعدی نیازی به گفتن ندارد.

افطاری سالم داشته باشید

مجددا گرسنگی باعث می‌شود که مقاومت در برابر غذا های اشباع شده با چربی و کربوهیدرات‌ ها دشوار شود. با نشستن سر میز، این غذا ها خوشبو و خوب به نظر می‌رسند و هیچکس نمی‌تواند شما را برای داشتن تمایل به خوردن آنها مؤاخذه کند. آهسته غذا خوردن، به این مسئله نیز کمک می‌کند. وقتی آب مورد نیاز خود را نوشیدید، خرما و سوپ خود را تناول کردید و نمازتان را نیز به جای آوردید، مقداری سالاد بخورید. با هدف محدود کردن ذهنیت خود سر میز ننشینید. این کار فقط مقاومت در برابر آن را سخت‌ تر می‌کند. در عوض تمام گزینه‌ های سالم را بخورید و قبل از اینکه به کربوهیدرات برسید ممکن است سیر شوید! اطمینان حاصل کنید که بعضی از پروتئین‌ ها را مصرف کنید. شاید خوردن گوشت همراه با سالاد به جای خوردن گوشت با برنج یا نان بهتر باشد. اگر گوشت نمی‌خورید، سعی کنید حبوبات خود را با کمی برنج بخورید.

آمادگی برای افطار

بسیاری از مردم فکر می‌کنند با دهان روزه، ورزش کردن غیر ممکن است. شما خسته و گرسنه هستید و با علم به این که پنج دقیقه آخر طولانی‌ ترین زمان خواهد بود، نا امید خواهید شد. با این وجود بهتر است زمانی که روزه هستید، به مدت 30 دقيقه ورزش سبک انجام دهيد. این نه تنها به شما کمک خواهد کرد تا منظم باشید، بلکه به شما کمک خواهد کرد تا مثل کسانی نباشید که در طول ماه رمضان چندین کیلو اضافه وزن پیدا می‌کنند. تنها به بدن خود گوش فرا دهید و اگر روزه‌ داری کار پر مشقتی برای شماست، این کار را انجام ندهید. همچنین حتما پس از افطار و در سحر آب کافی بنوشید.

بسیاری از مسلمانان از وعده صبح صرف نظر می‌کنند و فکر می‌کنند که تنها غذا خوردن در افطار سالم است. با این حال سحری می‌تواند روز شما را ساخته یا آن را خراب کند. اگر این وعده غذایی را بخورید، روزه می‌تواند خیلی ساده‌ تر باشد و به شما کمک کند تا در طول افطار احساس گرسنگی کمتری کنید. نکته کلیدی در این زمان این است که بهترین گزینه‌ ها را انتخاب کنید و آب بدن را حفظ کنید. از معجون موز و شیر برای کمک به هیدراته و پر انرژی نگه داشتن خود استفاده کنید. اگر برای قوت بیشتر به کربوهیدرات نیاز دارید، از غلات کامل یا کلوچه سالم غنی شده با میوه بخورید. از غذا های پر نمک و با چربی بالا که موجب تشنگی و ناراحتی در طول روز می‌شوند دوری کنید.

پرهیز از مصرف شیرینی‌ در افطار

در بسیاری از خانواده‌ ها، عرف این است که بعد از غذا شیرینی‌های محلی با قهوه می‌ خورند. در حالی که مقاومت در برابر طعم و عطر های شگفت‌ انگیز می‌ تواند غیر ممکن باشد، سعی کنید تا حد امکان مصرف خود را محدود کنید و روی کاسه میوه تمرکز کنید. با این حال اگر به این سنت عادت کرده‌ اید، خودتان را محروم نکنید، زیرا این کار ماه رمضان را سخت‌ تر می‌کند.

در زمان گرسنگی ممکن است ایجاد یک روال سفت و سخت، بسیار دشوار به نظر برسد. اما این نکات کوچک راحت هستند و به شما کمک می‌کنند تا سالم‌ تر غذا بخورید. به یاد داشته باشید، ماه رمضان برای نظم و انضباط و به چالش کشیدن خود است. بهترین استفاده را از این ماه مقدس ببرید و عادت‌ های خوب خود را فراموش نکنید. در حالی که روزه می‌گیرید، همزمان می‌توانید به بدن خود کمک زیادی کرده یا به آن آسیب برسانید.

نظرات کاربران
دیدگاه
از سراسر وب