مراسم عزاداری ماه صفر در مشهد

مراسم عزاداری ماه صفر در مشهد

عزاداری دهه صفر در مشهد حرم مطهر آقا امام رضا،  آداب و اعمال ماه صفر

مراسم عزاداری دهه صفر در مشهد مقدس طبق مراسم هر سال برگذار می گردد.

ماه ی محرم و صفر حال و هوای مشهد را متفاوت تر از همیشه  حس خواهید کرد، اگر در طول این دو ماه قصد سفر به مشهد را دارید، هرگز این سفر به شهر عزادار مشهد فراموش نخواهید کرد.

در سال گذشته مراسم عزاداری دهه آخر ماه صفر با سخنرانی حجت الاسلام سید بهاءالدین ضیایی و مداحی حاج مجید بنی فاطمه در حسینیه آیت الله هاشمی شاهرودی مشهد مقدس برگزار شد، امسال هم باید دید مراسم صفر چطور در مشهد مقدس برگزار می گردد و با سفر به مشهد در این ایام می توانید در مراسم عزاداری حسینی شرکت کنید.

سخنران و مداح مراسم عزاداری ماه صفر در حرم مطهر رضوی اطلاع رسانی خواهد شد.


مراسم-ماه-صفر-در-مشهد

علت نامگذاری ماه صفر :

علت نامگذاری ماه صفر بر دو اصل است :

زمان انتخاب نام مقارن بوده با فصل پاییز و زرد شدن برگ درختان، نخست این نام از صُفْرَة به معنای زردی گرفته شد.

دلیل دوم این که از صِفْر به معنای خالی گرفته شده است، چرا که با پایان یافتن ماه های حرام(رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم) قبایل بار دیگر وارد جنگ می شدند و شهرها خالی می شد.

دلایل نحس بودن ماه صفر :

ماه صفر به نحس بودن نیز معروف است و دلایل منحسوس بودن این ماه رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) در این ماه است.  ابتدای ماه صفر با ورود کاروان اسرا به شهر شام مصادف است و آغاز جنگ صفین نیز در نخستین روز صفر بوده است.

در برخی از روایات اسلامی آمده است که مسلمانان از انجام کارهای مهم در ماه صفر، پرهیز و برای دفع آفات و بلایای این ماه بسیار صدقه دهند. به همین دلیل مسلمانان از این ماه به عنوان ماهی نحس و بد یمن یاد می کنند، چرا که در این ماه وحی قطع می شود.

حضرت علی(ع) در این مورد فرموده است: با رحلت پیامبر(ص) چیزی قطع شد که با فوت هیچ احدی قطع نشد.

اعمال و آداب ماه صفر 

سه مرتبه بگوید: اللّهُ اَکْبَر و سه مرتبه لا إلهَ الَّا الْلّه و سپس بگوید: اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذی أذْهَبَ شَهْرَ کَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ کَذا

خواندن هفت مرتبه سوره «حمد»

روزه گرفتن در پنجشنبه اول ماه ، پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه اول از دهه وسط ماه 

شب او�� ماه: دو رکعت نماز بجا آورد، به این نحو که: در هر رکعت پس از سوره حمد سوره انعام را بخواند سپس از خداوند متعال بخواهد که او را از هر ترسی و هر دردی ایمن گرداند.

روز اول ماه: خواندن نماز اول ماه که آن دو رکعت است، در رکعت اول بعد از حمد سی مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد سی مرتبه سوره قدر بخواند و بعد از نماز صدقه ای در راه خدا بدهد.
 

 
نظرات کاربران
دیدگاه