ماه صفر در مشهد

ماه صفر در مشهد

ماه صفر در حرم امام رضا

مراسم عزاداری دهه صفر در مشهد مقدس طبق روال هر ساله برگزار می گردد. در ماه های محرم و صفر حال و هوای مشهد را متفاوت تر از همیشه حس خواهید کرد. اگر در طول این دو ماه قصد سفر به مشهد را دارید، هرگز این سفر به حرم امام رضا را فراموش نخواهید کرد.

در سال های گذشته مراسم عزاداری دهه آخر ماه صفر با سخنرانی حجت الاسلام سید بهاءالدین ضیایی و مداحی حاج مجید بنی فاطمه در حسینیه آیت الله هاشمی شاهرودی مشهد مقدس برگزار شد. امسال هم باید دید مراسم صفر چطور در مشهد مقدس برگزار می گردد و با سفر به مشهد در این ایام شما نیز می توانید در مراسم عزاداری حسینی شرکت کنید.

مراسم-ماه-صفر-در-مشهد

علت نامگذاری ماه صفر

علت نامگذاری ماه صفر بر دو اصل است.

زمان انتخاب نام مقارن بوده با فصل پاییز و زرد شدن برگ درختان. نخست این نام از صُفْرَة به معنای زردی گرفته شده است.

دلیل دوم این که از صِفْر به معنای خالی گرفته شده است. چرا که با پایان یافتن ماه های حرام قبایل بار دیگر وارد جنگ می شدند و شهر ها خالی می شدند.

چرا صفر ماه حرام است

ماه صفر به نحس بودن نیز معروف است و دلایل منحوس بودن این ماه رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) در این ماه است. ابتدای ماه صفر با ورود کاروان اسرا به شهر شام مصادف است و آغاز جنگ صفین نیز در نخستین روز صفر بوده است.

در برخی از روایات اسلامی آمده است که مسلمانان از انجام کارهای مهم در ماه صفر پرهیز و برای دفع آفات و بلایای این ماه بسیار صدقه دهند. به همین دلیل مسلمانان از این ماه به عنوان ماه نحس و بد یمن یاد می کنند، چرا که در طول این ماه وحی قطع می شود. حضرت علی (ع) در این مورد فرموده است: با رحلت پیامبر چیزی قطع شد که با وفات هیچ احدی قطع نشد.

اعمال ماه صفر 

تکرار سه مرتبه اللّهُ اَکْبَر و سه مرتبه لا إلهَ الَّا الْلّه و سپس تکرار اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذی أذْهَبَ شَهْرَ کَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ کَذا.

خواندن هفت مرتبه سوره حمد.

روزه گرفتن در پنجشنبه اول ماه، پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه اول از دهه وسط ماه.

شب اول ماه صفر دو رکعت نماز به جا آورید، به این نحو که در هر رکعت پس از سوره حمد سوره انعام را بخوانید سپس از خداوند متعال بخواهید که شما را از هر ترسی و هر دردی ایمن گرداند.

در روز اول ماه خواندن نماز اول ماه که آن هم دو رکعت است. در رکعت اول بعد از حمد سی مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد سی مرتبه سوره قدر خوانده شود و بعد از نماز صدقه ای در راه خدا داده شود.

نظرات کاربران
دیدگاه
از سراسر وب